Përfitimet e trupit dhe mendjes nga derdhja e lotëve

12:00 | 17 Tetor 2021

E qara shpesh shihet si një emocion negativ. Në të vërtetë, disa e konsiderojnë të qarat si një shenjë dobësie. Por kur derdhim lot ne mund të jemi të lumtur, të trishtuar, të zemëruar, të frustruar dhe të lëvizur. Në fakt, ka shumë më tepër të kesh një të qarë të mirë sesa të duket.

Nga e qara mund të përfitojë si për trupin ashtu edhe për mendjen tuaj, transmeton arbresh.info.

Lotët mund të detoksifikojnë trupin në një numër mënyrash të ndryshme. Për shembull, lotët refleks mund të largojnë mbeturinat, si tymi, pluhuri dhe zhavorri nga sytë tuaj.

Lotët e vazhdueshëm lubrifikojnë sytë tuaj dhe ndihmojnë në mbrojtjen e tyre nga infeksioni. Ato ndihmojnë në ruajtjen e funksionit të kanaleve të lotit dhe i mbajnë sytë mjaft të lagur për të qenë të rehatshëm pa u tejmbushur, shkruan starsinsider.

Efektet e lotëve emocionalë janë më të dobishëm nga sa mund të mendoni. Lotët derdhin si rezultat i një reagimi emocional që përmban hormone stresi si kortizoli dhe toksina të tjera. Nëse nuk shpëlahen, këto toksina mund të bëjnë kërdi në trup. Prandaj të qash mirë ul nivelet e përgjithshme të stresit.

Vetë-qetësimi konsiderohet të jetë një formë e rregullimit të emocioneve; aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS), i cili nga ana tjetër ndihmon trupin tuaj të pushojë dhe tretet.

Të qash mirë mund të lehtësojë dhimbjet fizike dhe emocionale. Kur qajmë për periudha të gjata, trupat tanë lëshojnë oksitocinë dhe opioide endogjene, të njohur ndryshe si endorfina.

Pasi të lirohen këto kimikate të këndshme, trupi juaj mund të hyjë në atë që përshkruhet më mirë si një fazë e mpirë. Oksitocina është një hormon i fuqishëm që lirohet normalisht kur njerëzit kapen, bëjnë seks ose lidhen shoqërisht. Prandaj ju jep një ndjenjë qetësie ose mirëqenieje. Në fakt, një shembull tjetër se si të qash është një veprim qetësues.

Hulumtimet sugjerojnë që së bashku me lehtësimin e dhimbjeve, të qarat madje mund të përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

Kur qan, shpesh merr frymë disa herë me ajër të ftohtë. Frymëmarrja në ajër më të ftohtë mund të ndihmojë në rregullimin dhe madje uljen e temperaturës së trurit tuaj. E njëjta gjë mund të ndodhë kur të përtypni. Përfundimi është se një tru i ftohtë është më i këndshëm për trupin dhe mendjen tuaj sesa një tru i ngrohtë. Kënaqësia në një sesion qarje herë pas here mund të rrisë disponimin tuaj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale