Pastroni sinuset duke ndjekur vetëm dy hapa

09:57 | 1 Shkurt 2019

Sinuset janë më të rrezikshëm se gripi. Për ironi, shumë pak njerëz kanë njohuri mbi këtë sëmundje, që prek një numër të madh të njerëzve në mbarë botën.

Ajo që dimë, është se sinusët shkaktojnë shumë dhimbje, transmeton portali arbresh.info

Kjo sëmundje shkakton probleme të mëdha me frymarrjen dhe na bën të ndjehemi shumë të lodhur.

Një shkak të infeksioneve të sinusit është rezultat i pushtimit bakterial. Çdo bakterie që hyn në pasazhet e hundës dhe kavitetet e sinusit përmes ajrit që thithen të cilat janë të bllokuara nga mukusi që rrethon këto zona. Nga kjo rrjedh nga edhe inflamacioni.

Mënyrat për të pastruar sinusët kërkojnë durim dhe duar të pastra, prandaj ndiqni këto rregulla me qëtësi.

Procesi i parë:

Shtypni gjuhën  në çatinë e gojës tuaj

Shtypni dhe masazhoni ballin fort për 20 sekonda

Këtë proces përsëriteni disa herë në ditë.

Pas procesit të parë do të ndjeni që do të merrni frymë më lirshëm.

Procesi i dytë:

Shtypni majat e gishtave mbi klavikalet tuaja, duke prekur kreshtat

Masazhoni atë pjesë duke e bërë në formë të shkronjës V

Përsëriteni këtë proces që të hiqni qafe sinuset, pasi nuk sjellin asnjë efekt anësor./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara