Google ADS

Nëse jeni 50 vjeç, shmangni këto suplemente, këshillojnë farmacistët

10:40 | 14 Qershor 2022

Është e rëndësishme që për një plakje të shëndetshme që të marrë një shumëllojshmëri të lëndëve ushqyese, por disa suplemente nuk janë aq efektive sa ushqimi kur bëhet fjalë për marrjen e mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve, dhe disa mund të jenë të rrezikshme.

Ushqimi është kryesisht motoja e nutricionistes Rachel Berman, e cila beson se ushqimet nga natyra janë gjithmonë më të pasura me minerale sesa suplemente, transmeton portal arbresh.info

Një studim tregoi se shumë acid folik mund të shkaktojë probleme që lidhen me vitaminën B12, dmth. mungesa e tij në trup që mund të rezultojë në probleme të tilla si anemia dhe dëmtime neurologjike.

“Ka shqetësime se disa njerëz mund të marrin shumë acid folik nga burime të ndryshme dhe ne do të donim të përcaktonim nëse ka arsye për shqetësim. Rezultatet tregojnë se si nivelet më të larta të acidit folik mund të çojnë në çekuilibër metabolikë që çojnë në gjendje të rëndë. Mungesa e vitaminës B12. jini të shqetësuar për konsumimin e zëvendësuesit, por ekziston nëse përdoret në sasi të tepërta”, thotë doktor Ralph Green, profesor i patologjisë.

Terapia e hormoneve

Terapitë hormonale si ajo e hormonit të rritjes (HGH) mund të jenë të rrezikshme, paralajmërojnë ekspertët.

“Është çmenduri që disa njerëz mendojnë se mund të përshkruajnë këto hormone toksike dhe studimet tregojnë se rritja e niveleve të këtij hormoni çon në një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancerit”, paralajmëron doktor Thomas Perls, profesor i mjekësisë.

Suplementet që parandalojnë plakjen

Produktet e tilla nuk janë efektive, paralajmërojnë ekspertët dhe shumë prej tyre nuk janë të rregulluara nga agjencitë e ushqimit dhe ato mjekësore.

“Shumë mjekë shpesh shesin produktet e tyre kundër plakjes me çmime të larta,” thotë Dr. Perlat. “Ne nuk e dimë se çfarë mund të bëjnë ato, por e dimë që janë të dëmshme për shëndetin”,  tha Dr. Ëinifred Rossi, drejtor i Institutit Kombëtar për Plakjen.

Vitamina E

Vitamina E gjendet shpesh në suplementet e shëndetit të trurit, por sasia e tepërt e saj mund të jetë e rrezikshme. “Dozat e larta të vitaminës E në suplement shoqërohen me një rrezik të shtuar të vdekjes”, thotë dietologia Maxine Smith, e cila sugjeron që këtë vitaminë ta merrni përmes ushqimit, duke konsumuar arra dhe perime me gjethe jeshile.

Suplementet e shëndetit seksual

Duhet të shmangen produktet që mund të blihen pa recetën e mjekut, paralajmërojnë ekspertët.

“Produktet që premtojnë një jetë seksuale më të suksesshme janë promovuar prej një shekulli dhe që në fillim të shitjes janë reklamuar pa asnjë dëshmi të performancës së mire”, thotë Dr. Stephen Prey.

“Disa prodhues do të pretendojnë se kanë prova shkencore për produktin e tyre, megjithatë unë ju këshilloj që kur shikoni mbishkrime të tilla, të bëni kujdes sepse këto pretendime shpesh janë të rreme”, përfundon ai./arbresh.info/