Krem supë me kungull

15:17 | 14 Nëntor 2017

Forma më e thjeshtë e përdorimit të kungullit është të piqet në furrë, kur hiqet korja dhe e lyejmë me mjaltë atëherë kemi një ëmbëlsirë të vërtetë. Kungulli mund edhe të zihet dhe të bëhet supë, çorbë apo gjellë, mund të përdoret si përbërësi kryesor i byrekut të kungullit.

Përbërësit:

500g kungull

100g karrota

1 patate e madhe

1,25l supë e pastër

100g krem kosi

50g vaj

½ e kokës së qepës

1 degë rozmarinë

Piper të zi

Kripë

Përgatitja: kungujt dhe pataten i copëtojmë në katëror të vegjël, karrotën e imtësojmë sikurse qepën. E ngrohim vajin dhe ia shtojmë qepën e pastaj ia shtojmë kungullin, pataten dhe karrotën e në fund i shtoni rozmarinë dhe supë. Ky specialitet servohet i ngrohtë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara