Këta njerëz nuk duhet të konsumojnë kanellë

08:45 | 22 Janar 2021

Kanella është e shëndetshme, por ka situata kur duhet të zvogëloni përdorimin e saj.

Studimet tregojnë se kanella ka efekte antimikrobike, anti-inflamatore, antidiabetike, antikanceroze, ndihmon edhe në humbjen e peshës, por edhe në luftën kundër akneve, transmeton portali arbresh.info

Megjithatë, disa njerëz duhet të heqin dorë nga përdorimi i kanellës për shkak të efekteve që ka ajo.

Diabeti

Kanella ka një efekt të rëndësishëm në sheqerin në gjak. Megjithëse studimet tregojnë se kanella mund të ulë sheqerin në gjak, marrja e sasive të mëdha mund të ketë efekte negative. Flisni me mjekun tuaj përpara se të merrni kanellë si shtesë. Përdorimi në receta dhe spërkatja me pije është shumë e mirë. Diabetikët që marrin ilaçe për të kontrolluar sheqerin në gjak duhet të shmangin sasi të mëdha kanelle.

Alergjia

Disa njerëz janë alergjikë ndaj kanellës ose ajo mund t’ju shkaktojë acarim në lëkurë dhe gojë. Nëse ndodh acarim, ndaloni së përdoruri një produkt që përmban kanellë. Gjithashtu, kumarina, një përbërës që gjendet në disa produkte kanelle, mund të shkaktojë probleme të mëlçisë nëse hahet në sasi të mëdha, transmeton portali arbresh.info

Lëkurë

Ekspertët e zbukurimit folën për avantazhet e përdorimit të maskave për fytyrën me kanellë. Ata deklarojnë se maskat e kanellës kanë veti antibakteriale dhe janë efektive në pastrimin e akneve duke vrarë bakteret që i shkaktojnë ato. Erëza ka një efekt antibakterial, por mos e përdorni në të gjithë fytyrën, sepse mund të shkaktojë acarim, veçanërisht në zonën e ndjeshme përreth gojës dhe syve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara