Humbni peshë përmes këtyre mënyrave, duke fjetur

23:09 | 26 Janar 2021

Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, ka një shans të mirë që po bëni gjithçka që mundeni gjatë ditës për të përmbushur qëllimet tuaja. Ju vaktoni para, përgatiteni dhe pini shumë ujë, pasi jeni të vendosur të humbni peshë. Por, çka nëse ka diçka që mund të bëni ndërsa jeni duke fjetur dhe që mund të ndihmojë në shkrirjen e kileve?

Kjo është e drejtë, ka diçka që mund të bësh që rezulton në të vërtetë duke humbur peshë në gjumë. Dhe nuk do ta besoni sa e lehtë është. Pra, mënyra se si mund të humbni peshë në gjumë është…

Shkuarja për të fjetur më herët.

Sipas një studimi në Institutin Salk, sa më gjatë të qëndrojmë zgjuar, aq më shumë kalori konsumojmë, raporton eatthisnotthat.

Studimi vë në dukje se mungesa e gjumit në të vërtetë mund të ngadalësojë humbjen e peshës, dhe pjesëmarrësit që fjetën vetëm 5.5 orë kishin më pak humbje dhjami dhe humbën më shumë masë të dobët trupore sesa ata që fjetën 8.5 orë.

Nëse hani natën, hani pak

Në vend që të hani një vakt përbindësh për darkë, përpiquni të mbani pjesë të njëjta me mëngjesin dhe drekën tuaj, veçanërisht nëse hani darkë në anën e mëvonshme, transmeton arbresh.info.

Relaksohuni me frymëmarrje, meditim ose shtrirje

“Yoga ofron një larmi përfitimesh, nga fleksibiliteti dhe forca e shtuar në një mendje më të qetë”, thotë Mark Balfe-Taylor, drejtor i yogës në TruFusion. Ai rekomandon Pozën e Njeriut të Shurdhër.

“Mund të qetësojë sistemin nervor, të lirojë shpatullat dhe qafën dhe, më e rëndësishmja, ju lejon të përqendroheni përbrenda, të bllokoni stresin dhe të relaksoheni”, thotë ai. Relaksimi është çelësi!

Fik TV-në

A e dini se njerëzit e dobët shikojnë më pak TV? Një analizë e fundit e studimeve të botuara në JAMA zbuloi se për çdo dy orë të kaluara duke parë TV, rreziku i zhvillimit të diabetit, zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme u rrit përkatësisht me 20, 15 dhe 13 përqind. Shkencëtarët ende nuk e kuptojnë saktësisht pse ulja është kaq e dëmshme për shëndetin, por një shpjegim i qartë dhe i pjesshëm është se sa më pak të lëvizim, aq më pak karburant ne kërkojmë; sheqeri i tepërt i gjakut përmbyt rrjedhën e gjakut dhe kontribuon në diabet dhe rreziqe të tjera të lidhura me peshën./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara