Çaji i trëndafilit lufton fuqishëm kolesterolin e keq

11:12 | 31 Tetor 2020

Çaji i trëndafilit është thesar i vërtetë i vitaminës C dhe likopenit, një antioksidant i fuqishëm që lufton kolesterolin e lartë.

Për ata që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut, ky çaj është zgjedhja e duhur sepse ul në mënyrë efektive presionin e gjakut. Për të arritur vlerat normale, është e nevojshme të pini tre filxhanë çdo ditë, transmeton portal arbresh.info

Ai gjithashtu lehtëson proceset inflamatore, prandaj rekomandohet si një shtesë në trajtimin e artrozës. Zvogëlon dhimbjen dhe ngurtësinë, e cila lehtëson lëvizjen, ndërsa disa ekspertë pohojnë se ndihmon në rivendosjen e kërcit.

Ai gjithashtu eliminon probleme të ndryshme të stomakut, të tilla si ngërçet, diarreja, kapsllëku dhe çrregullime të tjera të tretjes. Përshpejton punën e mëlçisë dhe tëmthit, dhe rekomandohet gjithashtu për detoksifikimin e mëlçisë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara