Bakteret nga zorrët mund të jetojnë në trurin tonë

16:46 | 15 Nëntor 2018

Shkencëtarët kanë zbuluar provat e para të baktereve që jetojnë në trurin e njeriut, duke sugjeruar se ato kanë arritur atje duke udhëtuar nëpër rrjedhën e gjakut nga zorrët.

Zbulimi, i bërë rastësisht pas analizimit të trurit të njerëzve të vdekur, është quajtur ‘mendjemadh’ dhe ‘revolucionar’.

Studiuesit e Universitetit të Alabamës paraqitën gjetjet e tyre në një konventë në San Diego.

Studimi u projektua fillimisht për të krahasuar dallimet midis trurit të njerëzve të shëndoshë mendërisht dhe skizofrenikëve.

Nëse konfirmohet në studimet e mëtejshme, gjetjet mund të hapin rrugën për një kërkim krejtësisht të ri të hulumtimit duke hetuar se si bakteret mund të ndikojnë në trurin tonë.

Truri është i mbrojtur nga bakteret dhe viruset nga një membranë rreth tij dhe, deri më tani, është besuar se çdo gjë që kalon përmes saj shkakton sëmundje serioze. Ronald McGregor nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtim, e përshkroi gjetjen si “defekt-mendje”.

Në një intervistë për revistën Science, McGregor tha se duket si një fabrikë e re molekulare në tru me nevojat e saja.

Bakteret në zorrë dihet se ndikojnë në shëndetin e pjesës tjetër të trupit tonë, potencialisht duke kontrolluar peshën tonë, rrezikun e sëmundjes dhe madje edhe duke lidhur me ankthin dhe depresionin.

Hulumtimet e publikuara në qershor nga Shkolla Mjekësore e Harvardit i kanë quajtur zorrët “trurin e dytë” për shkak të mënyrës se si ndikojnë në disponimin tonë.

Trashja i bën njerëzit më të shqetësuar dhe depresiv duke ndryshuar bakteret në zorrë. Shkencëtarët gjetën se një dietë e lartë yndyre ndryshon llojin e baktereve që jetojnë në zorrë dhe këto luajnë një rol në çrregullime mendore.

Hulumtuesit në Shkollën Mjekësore të Harvardit zbuluan se minjtë që ushqeheshin me një dietë me yndyrë të lartë treguan sjellje të padurueshme, depresive sesa ata me dietat e rregullta – por trajtimi i baktereve të tyre në zorrë me antibiotikë përmirësoi gjendjen e tyre. Edhe pa ndryshuar dietat e tyre, sapo minjve iu dhanë antibiotikë për të ndryshuar bakteret e zorrëve, simptomat plotësisht pushuan ose u reduktuan.

Ky studim ishte një nga të fundit për të treguar se shëndeti mendor dhe obeziteti ndikojnë te njëri-tjetri. Këto zbulime nënvizojnë lidhjen ‘zorrë-tru’, thanë hulumtuesit. Por mund të jenë bakteret e njëjta që ndikojnë në barkun tonë dhe në trurin tonë aktual kur ata udhëtojnë përmes gjakut – nëse kërkimi është i saktë.

Shkencëtarët, të udhëhequr nga Rosalinda Roberts, kanë theksuar faktin që puna e tyre ende nuk është verifikuar nga ekspertë të tjerë. Ata paralajmëruan se truri i 34 njerëzve që testuan mund të ishin të kontaminuar, pasi të gjithë ishin të vdekur. Megjithatë, mënyra se si bakteret shpërndaheshin në të gjithë trurin – dhe fakti që ato ishin të pranishëm në secilin prej tyre – sugjerojnë se kjo nuk ishte rastësi.

Por, Rosalinda Roberts dhe kolegët e saj nuk janë të sigurt se si bakteret arritën në tru, por sugjerojnë se ato udhëtuan përmes enëve të gjakut dhe u vendosën në fibra nervore brenda kafkës.

Teodor Postolache nga Universiteti i Merilendit, që nuk mori pjesë në hulumtim, tha se ka ende shumë për të hetuar.

“Unë nuk jam shumë i befasuar që gjëra të tjera mund të jetojnë në tru, por sigurisht, është revolucionare nëse është kështu”, tha ai.

Nëse hulumtimi del i saktë, ai mund të shpjegojë studimet e kaluara që kanë gjetur baktere në trurin e njerëzve me sëmundjen Alzheimer.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara