Topalov: Georgievski duhet të bindë bashkëqytetarët e Maqedonisë të ndalojnë fushatën anti-bullgare

15:26 | 18 Tetor 2020

Profesori bullgar Kiril Topalov, i cili është anëtar i komisionit të përzier maqedono-bullgar për çështje historike, thotë se ish-kryeministri i Maqedonisë Ljubço Georgievski duhet t’u hapë sytë e bashkëqytetarëve të tij, jo të popullit të Bullgarisë.

“Ljubço Georgievski duhet të luftojë për kauzën për të cilën po flet, por jo në Bullgari, por në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ne në Bullgari jemi të vetëdijshëm për të vërtetën historike dhe ai nuk ka asgjë për të hapur sytë tanë”, tha Topalov në një intervistë për “BGNES”.

Deklarata e tij vjen pas intervistës së Georgievskit në emisionin “360 gradë” në të cilën ai njoftoi se do të udhëtonte në Bullgari për të thyer disa teza në publikun Bullgar dhe për të shpjeguar pozicionin e tij.

Topalov tha se Georgievski duhet të bindë bashkëqytetarët e tij të ndalojnë fushatën anti-bullgare.

“Është absurde sepse Bullgaria po lufton për Maqedoninë. Ne ishim të parët që njohëm pavarësinë e tyre në 1992 dhe i ndihmuam kur ata kishin embargo, duke u dhënë tanke dhe topa për të mbrojtur veten. Ne i shpëtuam ata nga hakmarrja e diktatorit Sllobodan Millosheviç”, thotë Topalov.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara