Mickoski: Ne kemi historinë tonë maqedonase, bullgarët kanë historinë e tyre

22:55 | 2 Nëntor 2020

Kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristjan Mickoski sonte në TV Klan foli për marrëveshjen e dëmshme me Bullgarinë si dhe për aktualitetin politik.

Sipas Mickoskit, Bullgaria dhe ekipi që negocion për çështjet historike bëjnë trysnu në disa kërkesa për shkak se e ndjejnë se asnjëherë sërish në Maqedoni nuk do të ketë kryeministër si Zoran Zaev i cili jo vetëm që nuk ka ndjenjë kombëtare, por i shet të gjitha vetëm që ta mbajë pozitën e tij dhe t’i ikë përgjegjësisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Mickoski thotë se diplomatët bullgarë e dinë të vërtetë rreth historisë së Maqedonisë dhe Bullgarisë.

“Ne mund të pajtohemi se kemi disa momente të caktuara të përbashkëta, por asnjëherë nuk mund të themi se kemi histori të njëjtë. Ne kemi historinë tonë maqedonase, ata kanë të veten”, tha Micokski.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara