Filipçe: Nuk përjashtohet që vaksina të jetë e detyrueshme

12:13 | 1 Dhjetor 2021

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoni të Veriut, Venko Filipçe, në takimin e sotëm me media tha se është shumë e rëndësishme që mjekët e familjar të rrisin apelin për vaksinim kundër coronavirusit tek qytetarët.

“Mjekët familjar duhet të jenë të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është rritja e fushës së vaksinimit. Këtë duhet ta bëjnë përmes komunikimit intensiv me pacientët, për të dërguar një mesazh të rëndësishëm për vaksinimin. Nga ana tjetër, disa vende besojnë se vaksinimi duhet të jetë i detyrueshëm”, tha Filipçe.

Siç theksoi ai, mbyllja dhe kufizimet e reja në vend nuk janë planifikuar, por nuk përjashtohen.

“Karantina nuk është një opsion, por ne nuk e dimë se çfarë mund të ndodhë. Prandaj, fushëveprimi i ankesave të tilla duhet të zbatohet. Nuk përjashtohet që vaksina të jetë e detyrueshme, por për shkak të kësaj metode me mjekët e familjar duam të rrisim numrin e qytetarëve të vaksinuar”, tha Filipçe./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara