Zakonet që ju ndihmojnë të ndjeheni të lumtur

08:54 | 23 Mars 2021

Për shkak se lumturia nënkupton gjëra të ndryshme, te shumë njerëz krijohet përshtypja se është një emocion i pakapshëm dhe shumë i vështirë për t’u arritur.

Rruga drejt lumturisë është në dispozicion për të gjithë, thotë Jim Quick, një ekspert botëror në përmirësimin e kujtesës, optimizimin e funksionit të trurit dhe të mësuarit të përshpejtuar, transmeton portali arbresh.info

Lumturia përcaktohet si një gjendje e mirëqenies, gëzimit ose kënaqësisë dhe mund të jetë një ndjenjë e këndshme pas një pune ose një detyre ose përmbushjeje pasi të ndihmoni të tjerët.

Zakonet që ndihmojnë në të qenit i/e lumtur janë këto sikur më poshtë:

Përqafoni vetën më shumë

Dashuria për vetën do të thotë besim në vetëvete, por mirëqenia është përparësia që duhet dhënë rëndësi. Është shumë e thjesht që të pranoheni nga të tjerët kur keni besim tek vetja dhe kjo do të thotë që të mbështeteni tek vetja edhe për nga ana fizike, emocionale, psikologjike dhe shpirtërore.

“Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëjmë është të praktikojmë duke u kujdesur për veten. Kjo do të thotë të marrësh kohë për kujdes gjatë gjithë javës, të lash, të relaksohesh, të masazhosh, të praktikosh meditim ose të merresh me përpjekje krijuese ose hobi”, thotë Quick.

Një mënyrë tjetër për të ndërtuar dashurinë për veten është krijimi i kufijve dhe respektimi i tyre, pavarësisht nëse mbajmë një ekuilibër midis biznesit dhe jetës private apo mbrojmë mirëqenien tonë emocionale në të gjitha llojet e marrëdhënieve.

Praktikoni meditimin

Meditimi është momenti kur përqendrohemi tek vetja në momentin e tanishëm, në në mënyrë që të vlerësojmë veprimet dhe mendimet tona pa gjykim. Kjo tingëllon më e komplikuar se sa është. Ne mund të meditojmë, të bëjmë ushtrime të frymëmarrjes së thellë, të themi pohime, të përqendrohemi në trupin tonë dhe të shmangim kryerjen e shumë detyrave, këshillon ky trainer i trurit.

“Meditimi veçanërisht ndihmon në zvogëlimin e amigdalës – një rajon i trurit i lidhur me sistemin nervor simpatik dhe reagimin “lufta ose ikja”. Stresi rrit amigdalën, e cila është arsyeja pse ne jemi më të ndjeshëm të reagojmë përmes frikës ose ankthit, ndërsa duke e zvogëluar atë ne bëhemi më të hapur për të reaguar më qetësisht ndaj të njëjtave situata”, sugjeron ai.

Bëni gjumë të mirë

Fjetja nga shtatë deri në tetë orë në ditë ndihmon trurin që të jetë më efikas, ndërsa mungesa e gjumit prish vëmendjen, vendimmarrjen dhe mendimin kritik.

“Për të fjetur më mirë, shmangni përdorimin e telefonit ose pajisjeve të tjera në shtrat. Ekranet lëshojnë dritë blu, e cila është e njëjta gjatësi vale me dritën e diellit, e cila i sugjeron trurit se është mëngjes, ngre kortizolin dhe pengon prodhimin e melatoninës, e cila është thelbësore për ciklin e gjumit dhe zgjimit”, sugjeron Quick.

Sipas tij, një gjumë të rehatshëm sjellin edhe ndryshimet e vogla në dhomën e gjumit.

Praktikoni mirënjohjen

Mirënjohja na ndihmon që të vlerësojmë vlerën dhe rëndësinë e njerëzve në jetën tonë dhe gjërat që kemi, gjithashtu edhe të rrit ndjenjën e lumturisë. Kjo është më shumë sesa thjesht mirënjohje dhe përfshin dhënie dhe bujari.

“Kur ndjejmë mirënjohje truri ynë aktivizon pjesën përgjegjëse për reagimet emocionale. Është gjithashtu element kryesor në sistemin e shpërblimit, që na ndihmon të forcojmë zakonet tona”, shton eksperti.

Ne mund të praktikojmë mirënjohje në shumë mënyra, shtoi ai. Mbajtja e një ditari, ku shkruajmë atë për të cilën jemi mirënjohës çdo ditë, na mban të përqendruar në aspektet pozitive të jetës sonë. Ne gjithashtu mund të përpiqemi t’u shprehim mirënjohje rregullisht njerëzve në jetën tonë, dhe detyrimi për ta falënderuar ose për ta treguar atë një personi në ditë është një trajnim i thjeshtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale