Vaji i çajit të pemëve, vret insektet vdekjeprurëse

22:46 | 10 Qershor 2018

Aplikimi i ekstrakteve të vajit të pemëve të çajit në pajisjet kirurgjikale mund të vras insektet vdekjeprurëse që mund të kalojnë tek njerëzit, pohojnë hulumtuesit.

Ata kanë zhvilluar një shtresë të re polimer që rrjedh nga vaji natyral që mund të vendoset në implantet mjekësore dhe mjetet, njofton Klan Kosova.

I mbushur me pronat antimikrobike, vaj esencial mbron nga biofilmët – qilimat e baktereve, zbuluan shkencëtarët e Universitetit James Cook.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara