Shikimi i filmave horror mund të lehtësojë simptomat e stresit dhe të ankthit

01:37 | 19 Tetor 2021

Sipas revistes “Healthine” shikimi i filmave horror mund të ketë një efekt të dobishëm në psikikinë  e njerëzve dhe mund të lehtësojë simptomat e ankthit dhe të stresit.

Sipas psikologëve, “përballimi i frikës” është mënyra më e mirë për të kapërcyer frikën, transmeton portal arbresh.info

Në një intervistë për dokumentarin “Frika në errësirë” (1991), regjisori i mirënjohur Wes Craven deklaroi se “filmat horror nuk krijojnë frikë, por e lëshojnë atë”.

Më shumë sesa thjesht një interpretim i modelit “përballimi i frikës suaj”, filmi horror i mbushur me adrenalinë mund të jetë i mirë për trurin e shikuesit mesatar.

“Në vitet 1930, kishte një shqetësim të madh mbi që shikojnë njerëzit, veçanërisht tek fëmijët”, tha Edru Skahil, një profesor asistent në departamentin e gjuhës angleze në Universitetin e Kolorados, për Healthline.

Megjithatë, përderisa filmat horror filluan të përhapeshin në kulturën popullore, shkencëtarët filluan të ndryshonin mendim mbi këtë zhanër.

“Sot ne kemi atë që ne do ta quanim” teoria e zëvendësimit “, e cila në thelb thotë se filmat horror na lejojnë, në një farë mënyre, të kontrollojmë frikën tonë nga vdekja duke na siguruar një përvojë që nuk është vërtet e vërtetë,” tha Skahil.

Ai shpjegoi se trupi ynë na thotë se jemi në rrezik, por ne e dimë se jemi të sigurt në vendet në kinema ose në dhomat tona të jetesës.

Sipas Kurt Oakley, themelues i Oakley Psychotherapy në San Francisko, “përvoja zëvendësuese” me filmat horror është e ngjashme me praktikën e terapisë së ekspozimit, ku pacientit i shfaqen stresues në një mjedis të kontrolluar për të zvogëluar ndikimin e tyre.

“Filmat horror mund të na mësojnë se si të përballemi më mirë me stresin në botën reale. Gjatë një filmi stresues, ne me qëllim i ekspozohemi vetes ndaj stimujve që shkaktojnë siklet. Ne zakonisht nuk kënaqemi me të njëjtët mekanizma të sëmurë përballues që përdorim në jetën reale. Ne mësojmë se si të merremi me stresin. Prandaj, edhe kjo pikë mund të ndihmojë në menaxhimin e stresit”, tha ai.

Oakley gjithashtu vuri në dukje një studim të vitit 2020 të botuar në revistën NeuroImage, i cili zbuloi se filmat horror me të vërtetë mund të shkaktojnë një cikël frike në trupin tonë, duke krijuar një reagim “luftoni ose ikni” ashtu si një ngjarje e frikshme e jetës reale.

Kjo është arsyeja pse filmat horror mund të ndikojnë negativisht tek disa njerëz, veçanërisht ata që janë më të ndjeshëm, sepse ajo që shikojnë në ekran mund të rrisë ndjenjën e stresit dhe panikut, megjithatë, në shumicën e rasteve filmat horror ndihmojnë në lehtësimin e stresit të jetës së përditshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara