Gjashtë këshilla të shkëlqyera: Si të kurseni një sasi të madhe parash shpejt dhe me lehtësi!

11:17 | 20 Gusht 2021

Ekspertët financiarë thonë se nuk keni nevojë për masa dhe sakrifica drastike për të kursyer paratë.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar ta bëni këtë, transmeton portal arbresh.info

A i admironi apo i përbuzni njerëzit që monitorojnë çdo qindarkë të shpenzuar në mënyrë të organizuar?

Duhet të dini se ata kanë një plan ku llogarisin mirë të gjitha shpenzimet.

Blerja nga internet

Për fillestarët, më në fund hapeni atë llogari PayPal përmes së cilës blerjet online do të lehtësohen shumë dhe kërkoni gjërat që janë në shitje. Na besoni, gjëra të caktuara (rroba, pajisje elektronike, lodra) do të dalin më lirë me gjithë postën nëse blini në internet sesa në dyqanet lokale. Vetëm sigurohuni që të porosisni nga ata që kanë shitje të shumta dhe komente të mira pas tyre.

Kavanoz i vogël

Mund të tingëllojë e kotë, por ne po harrojmë ngadalë se monedhat janë gjithashtu para dhe kanë vlerën e tyre. Një mënyrë për të kursyer para është të shkundni monedha nga portofoli juaj çdo ditë kur të ktheheni nga puna në shtëpi dhe t’i ruani në një kavanoz kursimi. Ju nuk do ta besonit sa monedha mund të mblidhen në këtë mënyrë, transmeton portal arbresh.info

Pranoni riskun

Nëse mendoni se po bëni më të mirën në punë, gjithnjë e më shumë çdo ditë, guxoni dhe më në fund kërkoni atë rritje. Jepini shefit tuaj argumente pse mendoni se duhet të keni një pagë më të lartë, të jeni të sigurt dhe të sjellshëm. Nëse keni sukses, hiqni menjëherë një pjesë të rritjes anash për “ditë të zeza”.

Ndihmë nga banka

Nëse kurseni për një makinë ose kompjuter të ri për të parandaluar veten nga shpenzimi i asaj që duhet të kurseni për këpucë të reja që nuk ju nevojiten, konsultohuni me bankierin tuaj. Zbuloni nëse ekziston mundësia që një shumë e caktuar të zbritet automatikisht nga paga juaj në llogarinë tuaj të kursimeve.

Gjeni një punë part time

Nëse, me vullnetin më të mirë, nuk arrini të kurseni nga paga juaj, mund të jetë mirë të gjeni një punë me kohë të pjesshme, vetëm disa herë në javë, dhe t’i lini mënjanë paratë e fituara./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara