Çudirat që mund ti bëni nga lëkurën e mandarinave

12:33 | 28 Tetor 2018

Mandarina është një ndër frutat më të përhapur këtë sezon në vendin tonë.

Ky frut është i mbushur me vlera ushqyese që e bëjnë organizmin të jetë më i shëndetshëm. Por jo vetëm brendësia, edhe lëkura e mandarinave është mjaft e dobishme.

Nëse ju i ruani, me to mund të bëni mrekulli në shëndetin tuaj. Sipas mjekësisë kineze, lëkura e thatë e mandarinave shërben si një ilaç shumë efikas për kollën, kolitin dhe diarrenë. Mjafton që t’i zieni për të krijuar një lëng dhe ta konsumoni kur të keni probleme.

Gjithashtu ky lëng mund të përdoret edhe si një larës për fytyrën, pasi nuk përmban sasi sheqeri.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara