Alpinistja mbledh 8.5 ton mbeturina nga mali Everest

13:06 | 21 Dhjetor 2020

Aventurierja, shkrimtarja dhe alpinistja Marion Chaygneaud-Dupuy konsiderohet si një grua mjat e guximshme.

Tre vjet më parë, ajo filloi projektin Clean Everest, duke synuar të pastronte majën malore nga të gjitha mbeturinat që janë mbledhur ndër vite, shkruan Metro.uk, transmeton portal arbresh.info

Marion dhe ekipi i saj kanë pastruar 8.5 ton mbeturina nga vendi. 39-vjeçarja i është ngjitur tre herë malit Everest dhe secilën herë ka parë se është mëse e nevojshme që të mblidhen mbeturinat që ishin lënë nga turistët.

Për 17 vite, ajo ka punuar si guide malore dhe më pas ka vendosur që të merret me projektin në fjalë. Puna e Marion ka fituar njohje, me të fituar çmimin ndërkombëtar 2019 Terre de Femmes ’të vitit 2019 të dhënë nga organizata franceze Fondation Yves Rocher.

Misioni i saj nuk është vetëm ruajtja e ambientit, por edhe ndryshimi i cilësisë së jetës që bëhet në atë zonë. Dy miliardë njerëz që jetojnë në luginat kineze dhe indiane përdorin ujë të pijshëm i cili preket nga ndotja e Himalajeve./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara