Zulfaj: Vuçiq e dëshiron “Republikën Srpska” në Kosovë e Mal të Zi

20:56 | 16 Shtator 2023

Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Jeton Zulfaj, ka reaguar pas deklaratës së djeshme të Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken.

Bliken foli për rrezikun n veprimeve të Millorad Dodikut për stabilitetin e Bosnje e Hercegovinës.

Zulfaj ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka mbajtur një tubim ku është ankuar për pozicionin e serbëve në Kosovë dhe në Mal të Zi.

Këshilltari i Albin Kurtit theksoi se Vuçiq dëshiron një “Republika Srpska” në Kosovë dhe Mal të Zi.

“Dje Antony Blinken foli për rrezikun e veprimeve të Dodikut për stabilitetin e Bosnje e Hercegovinës, në të njëjtën kohë Vuçiq ka mbajtur një tubim ku është ankuar për pozicionin e serbëve në Kosovë dhe në Mal të Zi dhe sa krenar është për pozitën e serbëve në Bosnje e Hercegovinë. Është e qartë se ai dëshiron një Republika Srpska në Kosovë dhe në Mal të Zi gjithashtu”, ka shkruar ai./Arbresh.info/

Të ngjashme