Vendet e QUNIT-it:  Jepni përparësi luftës kundër COVID-19, e jo politikës

12:06 | 24 Mars 2020

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara bëjnë thirrje që institucionet t’i japin përparësi luftës kundërCOVID-19 në Kosovë e jo politikës.

“Në momentin e vështirë si ky, u bëjmë thirrje të gjithë liderëve institucional dhe politik që të përqëndrohen në COVID-19 duke respektuar dispozitat Kushtetutese dhe autoritetin që u është besuar atyre përmes Kushtetutës. Në këtë moment kritik, i nxisim ata të ruajnë dhe sigurojnë integritetin dhe funksionalitetin e qeverisë dhe institucioneve të Kosovës dhe të japin përparësi luftës kundërCOVID-19 në Kosovë e jo politikës, duke ju kujtuar se vendet tona kanë marrë të gjitha masat të jashtëzakonshme në këtë drejtim”, thuhet në deklaratën e tyre.

Qeveria e Kosovës ka kufizuar qarkullimin e qytetarëve, derisa presidenti, Hashim Thaçi, i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese për këtë vendim, me pretendimin se një masë e tillë shkakton tollovi dhe rrezik për përyhapje edhe më masive të COVID-19./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara