U dëmtuan nga breshëri në gusht, bujqit kërkojnë kompensim 50 përqind

14:15 | 27 Tetor 2020

Dhjetëra bujq sot kanë protestuar para zyrave të Ministrisë së Bujqësisë k u kanë kërkuar kompensim për dëmet e shkaktuara nga breshëri i muajit gusht.

Përfaqësuesi i bujqve, Kreshnik Xhafolli thotë se mbi 80% është dëmi që u është shkaktuar kulturave bujqësore nga breshëri, shkruan portali arbresh.info

Ata thonë se e kundërshtojnë kompensimin prej 25 për qind dhe kërkojnë që në afat prej 10 ditëve, Ministria e Bujqësisë të kompensojë 50% të dëmit.

Përndryshe është paralajmëruar që do të vazhdojnë protestat deri në plotësimin e kërkesave./arbresh.info/

Kompenzim të dëmit për bujqit ose vazhdojmë me protesta!

Sot, dhjetëra bujq protestuam para zyrës së Ministrisë…

Posted by Kreshnik Xhafolli on Tuesday, 27 October 2020

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara