Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë-para deputetëve: Asociacionin e keni nënshkruar, duhet të themelohet

13:08 | 23 Tetor 2020

Përfaqësuesi specialë i  Bashkimit Evropian në Kosovës, Tomas Szunyog, ka raportuar sot në Komisioni për Integrim Evropian lidhur më raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian.

Duke folur për liberalizimin e vizave, Szunyog është shprehur in ashpër lidhur më deklaratat për mos themelimin  Asociacionit të komunave serbe, raporton arbresh.info

“ Uroj që vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovës të vije sa më shpejt. Uroj që 27 vendet të vendosin për këtë. Lidhur më Asociacionin e di shumë mirë që ka marrëveshje që nga viti 2013 e pastaj 2015 dhe vendimi i Gjykatës Kushtetues i cili nuk e parandalon krijimin e Asociacionit vetëm i caktojnë disa kufij. Kosova duhet të angazhohet për themelimin e Asociacionit. Ju e keni nënshkrua dhe ju i keni ratifikua këto marrëveshje në Kuvendë. Nuk është vetëm obligim ndërkombëtar por është vendim që e keni marr ju. Kur negocioni marrëveshje dhe i nënshkruani atëherë duhet edhe ti implemenoni dhe janë obligative të realizohen”./arbresh.info/

🔴#LIVE: Shefi i Zyrës dhe Përfaqësuesi Special i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, flet në komision për Raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian

🔴#LIVE: Shefi i Zyrës dhe Përfaqësuesi Special i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, flet në komision për Raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian

Publiée par Arbresh.info sur Vendredi 23 octobre 2020

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara