Google ADS

SHBA, stuhitë e dëborës godasin Kaliforninë dhe shtetet e tjera perëndimore

11:29 | 27 Dhjetor 2021
Arditë Shkodra

Stuhi të forta bore kanë goditur rajonet perëndimore të Shteteve të Bashkuara, duke lënë mijëra pa energji elektrike.

Pothuajse 76 cm borë ra në pjesë të Kalifornisë veriore në 24 orët e fundit, duke shkaktuar ndërprerje dhe mbyllje të rrugëve, duke përfshirë një shtrirje 70 milje (112 km) të Interstate 80 në Nevada, transmeton arbresh.info

Paralajmërimet për ortekët janë në fuqi në gjashtë shtete.

Gjatë fundjavës, Kalifornia jugore u godit nga stuhi shiu, të cilat ndërprenë linjat e energjisë elektrike të çastit dhe rrugët u përmbytën.

Më shumë se 1.8 inç shi ra gjatë 24 orëve në kalimin e San Marcos në qarkun Santa Barbara, ndërsa Rocky Butte në qarkun San Luis Obispo regjistroi 1.61 inç, thanë zyrtarët.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) në Reno, Nevada, tha se stuhitë e borës do të mbeten të forta gjatë natës së së dielës dhe deri të hënën, dhe sinoptikanët kanë paralajmëruar se udhëtimi mund të jetë i vështirë në rajon për disa ditë.

Paralajmërimet për ortekët u vunë në fuqi të dielën për pjesë të Nevadas, Utaha, Idaho, Montana, Kolorado dhe Kaliforni, pasi stuhitë krijuan zona të përhapura me borë të paqëndrueshme.

Autoritetet pranë Reno thanë se tre persona u lënduan në një grumbullim me 20 makina në fundjavë në Interstate 395, mes dukshmërisë së kufizuar.

Ndërprerjet e energjisë prekën banorët në Washington, Oregon dhe zona të tjera, megjithëse Kalifornia veriore ishte goditja më e rëndë. Ndërprerja e energjisë në SHBA raportoi 28,000 ndërprerje të energjisë atje në orët e para të së hënës me orën lokale, kryesisht në qarqet bregdetare veriore dhe ato në kufirin e Nevadës.

Ndërkohë, në Montana, NWS paralajmëroi se “të dridhurat e rrezikshme të erës së ftohtë mund të shkaktojnë ngrirje në lëkurën e ekspozuar në vetëm pesë minuta”. Era e ftohtë mund të bëjë që temperaturat të ndjehen deri në -48C.

Një përfitim i stuhive në Kaliforni do të jetë rimbushja e borës në Sierra. Ai përbën rreth 30% të furnizimit me ujë të freskët të Kalifornisë dhe kishte qenë në nivele të rrezikshme të ulëta pas javësh për mot të thatë.

Departamenti i burimeve ujore të shtetit raportoi në prag të Krishtlindjeve se grumbullimi i borës tani ishte midis 114% dhe 137% të niveleve normale, me më shumë borë që pritet të bjerë.

Ndërsa bregu perëndimor është goditur nga stuhi të forta, shumë shtete jugore kanë përjetuar “temperatura jashtëzakonisht të ngrohta”, me dhjetëra qytete në rrugën e duhur për dhjetorin e tyre më të ngrohtë në histori.

NWS raportoi se Wichita Falls, pranë kufirit të Teksasit me Oklahoma, raportoi një temperaturë rekord prej 32C ndërsa Houston pa temperaturat 27C./bbc/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme