SHBA-ja duhet të zgjerojë arsenalin bërthamor, thotë Trump

21:50 | 23 Shkurt 2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka deklaruar se dëshiron të rindërtojë një arsenal bërthamor, duke argumentuar se SHBA-të kanë mungesë në aftësistë berthamore.

Në një intervistë për Reuters, Trump tha se ishte ‘shumë i zemëruar’ me testet e raketave balistike nga Koreja Veriore, duke shtuar se vendosja e sistemeve raketore mbrojtëse amerikane në Japoni dhe në Korenë e Jugut është një nga mundësitë më të mira për t’iu kunërvënë atyre, transmeton portali arbresh.info.

Trump gjithashtu ka shtuar se Rusia ka vendosur një raketë të re në dajle të detit duke shkelur traktatin për kontrollin e armëve, ndërsa ka shtuar se ai do ta diskutojë këtë çështje me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara