Selmanaj: Gjykata Speciale sot duhet t’i kërkojë falje Nasim Haradinajt e Hysni Gucatit

10:25 | 18 Maj 2022

Ish-deputeti dhe veprimtari i shquar, Rasim Selmanaj ka thënë se Gjykata Speciale sot duhet ti kërkoj falje Nasim Haradinajt e Hysni Gucatit.

Selmanaj përmes një postimi në “Facebook”, ka thënë se njihet që një jetë më Nasim Haradinajn duke treguar në pika të shkurta të kaluarën e tij në veprimtarinë kombëtare.

Postimi i tij i plotë:

“Sot Gjykata Speciale duhet ti kërkoj falje Nasim Haradinajt e Hysni Gucatit!
Një arrestim i turpshëm i ‘drejtësisë’ ndërkombëtare që kishte ndodhur në shtator të vitit 2020, sot duhet që të lirohen Nasim Haradinaj e Hysni Gucati!
Më e pakta që sot duhet dhe presim të ndodh, lirimi i tyre dhe një kërkim falje nga ana e ‘Gjykatës Speciale’!

Çfarë ironie dhe padrejtësie. Në vitin 1981 ishte arrestuar dhe dënuar bashkë me pothuajse komplet familjen.
Në vitin 2020 me e pa arrestimin e Nasim Haradinajt është e rëndë e shokuese!
Veprimtaria athetare e Nasim Haradinajt nisë në vitet 80-ta e nuk ndalët deri në përfundim të luftës.
Një jetë me veprimtari e sakrifica, vuajte e persekutime!
Por, që kurr nuk e kisha besu që kjo mund ti ndodh në vitin 2020.
Se di ka po shkojmë????

Me 8 shkurt të vitit 1980 në Gllogjan kishim themeluar organizatën ilegale “Shqiponja”, Nasim Haradinaj, Mustafë Bajramaj, Sokol Mustafaj, Rexhep Mehmetaj e Rasim Selmanaj” shkruan Rasim Selmanaj në Facebook./arbresh.info/