Reuters shkruan për fillimin e gjykimit të Salih Mustafës

15:38 | 15 Shtator 2021

Gjykata Speciale në Hagë sot (e mërkurë) ka hapur gjykimin e parë e cila po merret me krimet e viteve 1998-1999 në konfliktin e Kosovës.

Në fillim të gjykimit të tij, Salih Mustafa, 50 vjeçar, u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte, duke e krahasuar gjykatën me policinë sekrete naziste, shkruan Reuters transmeton arbresh.info

“Unë nuk jam fajtor për asnjë nga akuzat e sjella këtu para meje nga kjo zyrë e Gestapos,” u tha Mustafa gjyqtarëve.

I dyshuari i profilit më të lartë të gjykatës së Kosovës është ish-Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili u dorëzua në Hagë vitin e kaluar për t’u përballur me akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Në rastin e parë të gjykatës, Mustafa përballet me akuza për vrasje, i akuzuar për drejtimin e një njësie burgu ku të burgosurit u nënshtroheshin rrahjeve dhe torturave të përditshme. Prokurorët shpjeguan se në rastin e Mustafës viktimat e tij ishin gjithashtu shqiptarë të Kosovës.

“Disa udhëheqës të UÇK -së, përfshirë zotin Mustafa, përdorën fuqinë e tyre për të viktimizuar dhe brutalizuar shokët shqiptarë të Kosovës, përfshirë individë, krimi i vetëm i të cilëve ishte të kishin pikëpamje politike që ndryshonin nga ato të UÇK -së dhe udhëheqësve të saj,” tha prokurori Jack Smith.

Akuza e Mustafës thotë se ai personalisht mori pjesë në disa prej rrahjeve dhe torturave të të paktën gjashtë të burgosurve dhe ishte i pranishëm kur një i burgosur u lëndua aq shumë saqë më vonë vdiq.

Pasi dëgjoi deklaratën hyrëse të prokurorisë, Mustafa, i veshur me veshje atletike kuq e zi, nuk u kthye në gjykatë për të dëgjuar deklaratën hyrëse të avokatëve për viktimat.

Gjyqtarët lejuan që Mustafa të mungonte në procedurë për pjesën tjetër të ditës, duke shtuar se interesat e tij do të përfaqësoheshin nga avokati i tij.

Më shumë se 13,000 njerëz besohet të kenë vdekur gjatë luftës 1998-99 në Kosovë, kur krahina jugore ishte ende pjesë e Serbisë nën sundimin e Presidentit të Jugosllavisë të ndjerë Slobodan Millosheviç. Luftimet përfunduan pas sulmeve ajrore të NATO -s kundër forcave të Millosheviçit dhe Kosova tani është një vend i pavarur.

Luftëtarët e UÇK -së konsiderohen heronj nga shumë në Kosovë, dhe kundërshtarët e gjykatës e konsiderojnë të padrejtë që ata po ndiqen penalisht, duke argumentuar se Serbia nuk ka pësuar asnjë përpjekje analoge për të sjellë komandantët e saj para drejtësisë.

Ndryshe, Dhomat e Specializuara të Kosovës, një gjykatë e Kosovës e vendosur në Holandë dhe e pajisur me gjyqtarë dhe avokatë ndërkombëtarë, u krijua në vitin 2015 për të trajtuar rastet sipas ligjit të Kosovës kundër luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ai është i ndarë nga një gjykatë e OKB -së, e cila ishte gjithashtu e vendosur në Hagë dhe gjyqi zyrtarët serbë për krime të kryera në të njëjtin konflikt. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara