Reagon Sveçla për sulmin ndaj policisë në veri: Grupet kriminale po synojnë të ngjallin frikë dhe pasiguri

21:20 | 27 Janar 2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar për sulmin ndaj një patrulle të Policisë së Kosovës në Zveçan.

Me anë të një postimi në Twitter, Sveçla tha se grupet kriminale të mbështetura nga Serbia po synojnë të shkaktojnë frikë e pasiguri në territorin e Kosovës.

“Edhe njëherë, Policia e Kosovës është gjuajtur me armë zjarri. Grupet kriminale të përkrahura nga Serbia synojnë ta ngjallin një atmosferë frike dhe pasigurie duke targetuar zbatimin e ligjit”, shkroi Sveçla.

Tutje, ai tha se këta persona po synojnë ta kthejnë veriun e Kosovës në një zonë pa sundim të ligjit, por se, sipas ministrit, këto përpjekje janë të kota.

“Qëllimi i tyre përfundimtar: ta kthejnë veriun e Kosovës në një zonë të paligjshme e të udhëhequr nga kriminelët. Përpjekjet e tyre në fund do të dështojnë”, tha Sveçla.

Kujtojmë se sot një patrullë e Policisë së Kosovës është sulmuar në Zveçan me armë zjarri.

Siç njofton policia, nga ky sulm nuk ka të lënduar përveç dëmeve materiale në veturë.

Deri me tani nuk është arrestuar askush ndërsa është gjetur një veturë e braktisur disa metra larg vendit të ngjarjes./arbresh.info/

Lexo edhe:

Policia e Kosovës sulmohet me armë zjarri në Zveçan

Shpërndaje në rrjete sociale