Putin refuzon të ndërmjetësoj në dialogun Prishtinë-Beograd, ja çfarë thotë

12:45 | 20 Dhjetor 2017

Kremlini nuk donte të komentonte mbi rolin e mundshëm të ndërmjetësimit të Rusisë në negociatat për Kosovën.

“Tema e Kosovës është përpunuar seriozisht gjatë bisedimeve ruso-serbe,” tha zëdhënësi Dmitry Peskov pyetur për mundësitë e zgjerimit të formatin e negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës, raporton sot TASS, transmeton Iindeksonline.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha dje pas bisedimeve me homologun e tij serb Aleksander Vuçiq tha se ata diskutuan për situatën e tanishme në Ballkan dhe se Vuçiq njoftoi se Moska do të vazhdojë të mbështesë Serbinë në ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial.

“Lidhur me Kosovën, ne supozojmë se situata duhet të rregullohen me mjete politike në bazë të dialogut në mes të dy palëve, në përputhje me rezolutën 1244. Ne do të mbështesim çdo zgjidhje të pranueshme për atë që ata marrin Beogradin dhe Prishtinën”, ka thënë Putin. /Indeksonline/

Lajmet më të lexuara