Pesë fuqitë më të mëdha të botës thonë se askush nuk mund ta fitojë luftën bërthamore

09:21 | 4 Janar 2022
Arditë Shkodra

Kina, Rusia, Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Franca kanë rënë dakord që një përhapje e mëtejshme e armëve bërthamore dhe një luftë bërthamore duhet të shmanget, sipas një deklarate të përbashkët nga pesë fuqitë bërthamore të publikuar nga Kremlini të hënën.

Thuhet se pesë vendet – të cilat janë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara – e konsiderojnë si përgjegjësinë e tyre kryesore të shmangin luftën midis shteteve bërthamore dhe të reduktojnë rreziqet strategjike, ndërsa synojnë të punojnë me të gjitha vendet për të krijuar një atmosferë sigurie, transmeton arbresh.info

“Ne pohojmë se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë,” thuhej në versionin në gjuhën angleze të deklaratës.

“Meqenëse përdorimi bërthamor do të kishte pasoja të gjera, ne gjithashtu pohojmë se armët bërthamore – për aq kohë sa ato vazhdojnë të ekzistojnë – duhet të shërbejnë për qëllime mbrojtëse, të pengojnë agresionin dhe të parandalojnë luftën.”

Zëvendësministri i Jashtëm kinez Ma Zhaoxu tha se deklarata e përbashkët mund të ndihmojë në rritjen e besimit të ndërsjellë dhe “të zëvendësojë konkurrencën midis fuqive të mëdha me koordinim dhe bashkëpunim”, duke shtuar se Kina ka një politikë “pa përdorim të parë” për armët bërthamore, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Franca lëshoi ​​gjithashtu deklaratën, duke nënvizuar se pesë fuqitë përsëritën vendosmërinë e tyre për kontrollin dhe çarmatimin e armëve bërthamore. Ata do të vazhdojnë qasjet dypalëshe dhe shumëpalëshe për kontrollin e armëve bërthamore, tha ai.

Deklarata nga i ashtuquajturi grupi P5 vjen pasi marrëdhëniet dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Moskës kanë rënë në pikën e tyre më të ulët që nga fundi i Luftës së Ftohtë, ndërsa marrëdhëniet midis Washingtonit dhe Kinës janë gjithashtu në nivele të ulëta për një sërë mosmarrëveshjesh.

Pentagoni në nëntor rriti ndjeshëm vlerësimin e tij për arsenalin e parashikuar të armëve bërthamore të Kinës gjatë viteve të ardhshme, duke thënë se Pekini mund të ketë 700 koka luftarake deri në vitin 2027 dhe ndoshta 1000 deri në vitin 2030.

Washingtoni i ka kërkuar vazhdimisht Kinës që t’i bashkohet asaj dhe Rusisë në një traktat të ri të kontrollit të armëve.

Tensionet gjeopolitike midis Moskës dhe vendeve perëndimore janë rritur për shkak të shqetësimeve rreth ngritjes ushtarake të Rusisë pranë Ukrainës fqinje. Moska thotë se mund të lëvizë ushtrinë e saj nëpër territorin e saj siç e sheh të nevojshme.

Të enjten e kaluar, presidenti i SHBA Joe Biden i tha homologut të tij rus, Vladimir Putin, se një lëvizje e mundshme në Ukrainë do të sillte sanksione dhe një prani të shtuar të SHBA-së në Evropë.

Zyrtarët amerikanë dhe rusë do të zhvillojnë bisedime për sigurinë më 10 janar për të diskutuar shqetësimet rreth aktivitetit të tyre ushtarak përkatës dhe për t’u përballur me tensionet në rritje rreth Ukrainës, thanë të dy vendet.

Një konferencë për një traktat të madh bërthamor që ishte caktuar të fillonte të martën në Kombet e Bashkuara është shtyrë për në gusht për shkak të pandemisë COVID-19./reuters/arbresh.info/