Google ADS

Osmani ka përkujtuar 24-vjetorin e masakrës ndaj familjes Berisha në Suharekë

17:47 | 26 Mars 2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kujtuar 24-vjetorin e masakrës së tmerrshme ndaj familjes Berisha në Suharekë.

Përmes një postimi në Facebook, Osmani ka thënë se 24-vjet më parë ndodhi masakra e tmerrshme ndaj një familjeje të tërë.

“46 anëtarë të familjes Berisha u masakruan në pragun e shtëpisë, ndërsa kufomat iu bartën gjetiu. Fati deshi që tre nga ta, Vjollca me të birin dhe Shyhretja të shpëtonin. Sot ata e mbajnë gjallë kujtimin për anëtarët e vrarë dhe kujtesën për gjenocidin ndaj nesh. Ata janë kujtesa e dëshmia e këtij gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës”, ka shkruar Osmani./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale