Nuk ka datë për përfundimin e dialogut Prishtinë-Beograd

12:08 | 16 Nëntor 2017

Në takimin BE-Serbi të Këshillit për Stabilizim Asociim, kryeministrja serbe Ana Brnabiç dhe Shefja për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federica Mogherini kanë mbajtur një konferencë për shtyp, raporton portali arbresh.info

Mogherini nuk ka dhënë ndonjë datë për epilogun e dialogut Prishtinë-Beograd.

E pyetur se a ka ndonjë datë të qartë se kur do të dihet epilogu i bisedimeve Prishtinë-Beograd, Mogherini ka thënë se nuk është e qartë, pasi që palëve të përfshira u duhet kohë për punë intensive.

Se kur dhe saktësisht do të bëhet i ditur rezultati i këtyre bisedimeve, sepse ndjej nevojën që në frymën e re të dialogut për të mbrojtur hapësirën politike për të dyja palët për të punuar në termin e përmbajtjes që është duke vazhduar në nivel presidentësh, jemi jashtëzakonisht të përkushtuar, të fokusuar në punë intensive me neve dhe ekipet tona, dhe pasi që kjo punë është në vazhdim e sipër, nuk do ta tregoj në publik përmbajtjen e tij apo perspektiva e tij, vetëm jam duke thënë se janë dy elemente, njëra që nuk duhet harruar është implementimi i Asociacionit dhe marrëveshjeve e masave të arritura deri tani”, është shprehur Mogherini. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara