Në Tonga arrin aeroplani i parë me ndihma nga Zelanda e Re

09:51 | 20 Janar 2022

Në Tonga ka arritur aeroplani i parë me ndihma, përfshirë ujin dhe furnizime tjera tejet të nevojshme për këtë ishull të Paqësorit.

Zelanda e Re tha se avioni i saj ushtarak zbarkoi në aeroportin kryesor të Tongës pasi punëtorët pastruan hirin nga pista, shkruan bbc transmeton arbresh.info

Siç bëhet e ditur, rrugës janë edhe avionë dhe anije të tjera të dërguara nga Zelanda e Re dhe Australia.

Shpërthimi i një vullkani nënujor që ndodhi të shtunën dhe një vale cunami pa hirin vullkanik që mbuloi ishujt, duke paraqitur një rrezik serioz për shëndetin.

Kujtojmë se, të paktën tre persona kanë vdekur dhe komunikimet janë dëmtur, Tonga sapo ka filluar të rivendosë kontaktet globale pas pesë ditësh shkëputjeje nga pjesa tjetër e botës./ arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara