Në spitalet e Kosovës po trajtohen 409 pacientë me coronavirus

12:45 | 9 Maj 2021

409 pacientë të prekur me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të spitaleve në vend.

Në Klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare dhe në repartet e spitaleve të përgjithshme po vazhdon trajtimi i pacientëve të infektuar me koronavirus.

Nga 409 pacientë sa po trajtohen gjithsej, 25 janë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Njoftimi i plotë:

Nga raportimet e datës 9 maj 2021 nga të gjitha njësitë që trajtojnë pacientë në COVID në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim janë 409 pacientë, 318 pacientë janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 25 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 315 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 171 pacientë

11 prej tyre në gjendje të rënduar

134 të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë

142 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave

Klinika Infektive, 81 pacientë

Klinika Infektive II ( mjekësia sportive), 13 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 63 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 11 pacientë + 3 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 1 paciente

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 238 pacientë

14 në gjendje të rënduar

184 të konfirmuar pozitivë

173 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 36 pacientë

Spitali i Gjakovës, 40 pacientë

Spitali i Pejës, 56 pacientë

Spitali i Gjilanit, 36 pacientë

Spitali i Ferizajt, 34 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 29 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 7 pacientë. /arbresh.info/

Në ShSKUK po trajtohen 409 pacientë nga Sars- Cov-2

Në klinikat Covid të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe…

Posted by Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës on Sunday, 9 May 2021

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara