MSH-ja me një apel për qytetarët pas rritjes enorme të numrit të rasteve

21:57 | 14 Janar 2022

Ministria e Shëndetësisë ka apeluar tek qytetarët që të vaksinohen me dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-19.

Apeli është bërë me anë të një postimi në ‘Facebook’ në llogarinë zyrtare të ministrisë përkatëse, derisa qytetarëve u bëhet thirrje edhe për vaksinim kundër gripit sezonal.

“Rritja progresive e rasteve me COVID-19 dhe prania e theksuar e variantit Omicron vë në pah rëndësinë e madhe që ka vaksinimi si mënyra më e thjeshtë për parandalimin e infeksioneve dhe mbrojtjen nga format e rënda të sëmundjes”, thuhet në postimin e MSH-së.

Tutje, bëhet e ditur se imunizimi kundër gripit sezonal mund të bëhet në të njëjtën qendër ku merret vaksina kundër COVID-19.

Postimi i plotë:

Rritja progresive e rasteve me COVID-19 dhe prania e theksuar e variantit Omicron vë në pah rëndësinë e madhe që ka vaksinimi si mënyra më e thjeshtë për parandalimin e infeksioneve dhe mbrojtjen nga format e rënda të sëmundjes.

Vaksinohuni plotësisht, duke marrë edhe dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-19.

Ju mund të vaksinoheni në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën qendër edhe me vaksinën kundër Gripit sezonal.

Një rrugë e dy mundësi: Vaksinë kundër COVID-19 dhe vaksinë kundër Gripit sezonal!

Mbroni veten dhe familjen tuaj!/arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara