Mitropoliti serb: Pa Kosovën, nuk jam i sigurt se populli ynë ka një të ardhme

07:09 | 24 Nëntor 2020

Mitropoliti i Zagrebit dhe Lubjanës, Porfirije, vlerësoi se Kosova dhe Metohija është çështje e identitetit të serbëve dhe se, në rast se “e humbasim atë si themel të ekzistencës”, ai nuk është i sigurt se “populli ynë ka një të ardhme”.

Ai shpjegoi në medias serbe se kjo “nuk nënkupton armiqësi ndaj askujt”, por që Kosova dhe kisha janë “vertikale që projektojnë të kaluarën dhe pa (të cilën) nuk ka të ardhme”.

“Kosova është shumë më tepër se një ryshfet. Miti është çështje imagjinate, dhe Kosova është një zotim për patriarkun tonë dhe kishën tonë, është një gjë identitare … Interesi jetik i kishës është ruajtja e Kosovës dhe ndërtimi i Tempullit të Shën Savës “, deklaroi Metropoliti.

Ai gjithashtu deklaroi se beson se kisha zyrtare nuk ka hapësirë ​​tjetër për veprim përveç njerëzve dhe shtetit në të cilin ai jeton, dhe se ai e sheh bashkëpunimin me institucionet zyrtare si një marrëdhënie të natyrshme.

“Të gjithë patriarkët e mëparshëm ishin të hapur për dialog dhe bashkëpunim me shtetin,” tha Porfirie.

Me rastin e vdekjes së patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, Mitropolitani Porfiri tha se Kisha Ortodokse Serbe pësoi një goditje të madhe, dhe se me vdekjen e tij dhe vdekjen e Metropolitit Amfilohije, kisha humbi “dy shtyllat më të forta”.

Shpërndaje në rrjete sociale