Miratohet Projektligji për Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit

13:52 | 20 Shtator 2021

Në Kuvend është miratuar në parim Projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës, si dhe Projektligji për Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit.

Projektligji i parë mori 77 vota, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Ndërsa, projektligj mori 71 vota të deputetëve.

Për rekomandim e Projektligjin për Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit kërkoi edhe kryetari i Komisionit për Legjislacion, Mandate dhe Imunitete, Adnan Rrustemi, i cili tha se agjencisë do t’i jap të drejtë të bëjë hetime dhe në përhedhje të drejtorit.

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, tha se ky Projektligj është nisur nga Qeverisja e PDK-së, teksa tha se mbështesin si të tillë.

“Sot po shqyrtojmë Projektligjin për Agjencinë për parandalimin e korrupsionit dhe mos të harrojmë edhe ky projektligj është nder projektligjet që janë nisur nga qeverisja e PDK dhe për fatkeq kjo Qeveri asnjëherë nuk e ka ndryshuar pikë e as presje. Ky projektligj do të rriten kompetencat e Agjencisë anti-korrupsion dhe do të ketë të drejtën e hartimeve. Këtë projektligj si në komision ne e kemi përkrahur ku edhe sot do ta përkrahim”, tha ajo.

Pro këtij projektligji është shprehur edhe LDK-ja. Ndërkaq nga AAK-ja nuk ishte asnjë deputet./EO/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara