Mbetjet mortore, EULEX-i e dërgon ekipin e ekspertëve në Kizhevak të Serbisë

Rashke
15:44 | 7 Maj 2021

Dy ditë më parë kanë rifilluar gërmimet në Kizhevak të Rashkës në Serbi, për mbetjet mortore të viktimave të luftës së viteve 1998-99 në Kosovë.

Përmes një postimi në Twitter, EULEX-i ka njoftuar se ekspertët e EULEX-it, një koordinator i zhvarrosjes, një antropolog dhe arkeolog i forenzikës janë vendosur në Kishevak.

Postimi i plotë:

“Ekspertët e #EULEX , një Koordinator i Zhvarrosjes, një antropolog dhe arkeolog i Forenzikës, janë vendosur në #Kizevak . Një Mjek Ligjor do të bashkohet me ta javën tjetër. Ne ofrojmë këshilla të ekspertëve për ekipet e Kosovës dhe Serbisë në terren në bashkëpunim me partnerë të tjerë ndërkombëtarë” thuhet në njoftimin e tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme