Kurti nga Shqipëria për Gjykatën Speciale: Është e imponuar, UÇK-ja ka bërë luftë të pastër

11:53 | 3 Mars 2021

Kryetari i LVV-së, Albin Kurti në një konferencë për media në Tiranë ka folur edhe për Gjykatën Speciale.

Kurti ka thënë se kjo gjykatë është e imponuar dhe është një etnike.

“Gjykata Speciale në Hagë është e imponuar nga jashtë dhe është gjykatë një etnike. Ne dëshirojmë të kemi gjykata normale në Kosovë e jo gjykata speciale jashtë Kosovës”, u shpreh Kurti.

Ai shtoi se UÇK-ja ka bërë luftë të drejtë dhe të pastër.

“UÇK-ja ka bërë luftë të drejtë dhe të pastër. Nëse ka pretendime nga ndërkombëtarët për individë të UÇK-së do të kemi një sistem të ri të reformuar të drejtësisë që do t’i trajtoj me prioritet dhe seriozitet të gjitha ato raste”, tha Kurti.

Ai theksoi se ne jemi me ushtarët e UÇK-së dhe ata janë me popullin e Kosovës.

Kurti më tej shtoi se me qeverisjen e tyre të re dhe me procesin e Vettingut, do të rregullojnë imazhin e Kosovës dhe do të sjellin drejtësi për qytetarët.

“Me qeverisjen tonë të re me procesin e Vettingut, edhe do të zvogëlojmë gjysmë milioni lëndë që kanë mbetur në sirtarët e Pallatit të Drejtësisë , por do të rregullojmë edhe imazhin e Kosovës duke sjellë drejtësi për qytetarët dhe me gjykatat tona normale do ti trajtojmë pretendimet ndaj kujtdo qofshin”, u shpreh Kurti./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara