Google ADS

Krejt çka u gjet pas sulmit në veri, sulmuesit tentuan të kamufloheshin si pjesëtarë të KFOR-it

18:35 | 25 Shtator 2023

Gjatë ditës së sotme, Policia e Kosovës ka prezantuar arsenalin e armëve të konfiksuara dje gjatë sulmit në veri të Kosovës ku mbeti i vrarë Afrim Bunjaku, rreshter i policisë.

Në mesin e armëve të prezantuara shihet edhe një material me mbishkrimin “KFOR” i cili dyshohet të jetë përdorur nga sulmuesit për tu kamufluar si pjesëtarë të KFOR-it në mënyrë që të veprojnë më lehtë, shkruan Arbresh.info.

Armët e konfiskura janë të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm dhe sipas ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla këto armë dhe përgatitje kanë qenë aq sa për qindra sulmues.

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha ka treguar se gjatë operacionit të djeshëm janë gjetur:

Vetura xhip – 24 copë,

Motorë 4×4 – 2 copë

Mina kundër këmbësorisë – 8 copë,

Zolla të mbushura – 29 copë

Zolla të përdorura – 7 copë

Predha minahedhësish

Eksploziv dinamit – 150 copë

Armë e gjatë mitraloz – 6 copë

Antiplumba – 21

Dronë – 3 copë

Dylbi nate – 15

Radiolidhje – 32 copë

Uniforma ushtarake – 115

Harta nga sateliti – 6 copë

Harta topografike – 3 copë

Maska – 23

Sopata – 8

Ushqime të shumta, medikamente mjekësore, telefona smart – 32 copë, sim kartela – 32 copë dhe kartëmonedha në euro prej dinarëve të Serbisë – 1800 kartëmonedha./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme