Hoti numëron problemet që nuk janë parashikuar në projektbuxhetin për vitin 2022

13:37 | 25 Nëntor 2021

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti i ka numëruar një nga një problemet që sipas tij nuk janë parashikuar në projektbuxhetin për vitin 2022.

Ish- ministri i Financave, tha se me këtë buxhet po pasqyrohet edhe orientimi dhe puna e Qeverisë Kurti, shkruan arbresh.info.

” Me këtë dokument që po e lexojmë sot po e kemi të qartë Qeverinë. Fokusi është tekë shpenzimet e thesari së pari duhet mu mbush. Nuk reflektohet asnjë pikë për fiskale. Krejt politikat fiskale janë projektuar në subvencione, e këto nuk mundësojnë zhvillim ekonomikë. Kjo nuk gjeneron punësim. Sektori provat nuk ka program në këtë buxhet. Ne tri vitet e ardhshme nuk ka as një projekt madhorë në infrastrukturë. Në shëndetësi buxheti mbetet i njëjtë, pagat mbesin të njëjta e edhe buxheti për barna i njëjti vetëm sa është zvogëluar. Tekë mirëqenia sociale nuk është rrit paga minimale në 250 euro”, u shpreh Hoti./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara