Google ADS

Hashim Thaçi sot ka ditëlindjen

08:23 | 24 Prill 2024
R J

Ish-presidenti i Republikës së  Kosovës, Hashim Thaçi, feston sot 56-vjetorin e lindjes.

Ai që nga nëntori i vitit 2020, ndodhet në paraburgim si i akuzuar për krime lufte nga Gjykata Speciale, shkaku i kësaj, ai nuk do të mund të festojë pranë familjarëve të tij.

Thaqi ka qenë si dhe kryeministri i parë i Kosovës së pavarur, dhe në krye të Partisë Demokratike të Kosovës.

Hashim Thaçi është i lindur më 24 prill 1968 në fshatin Burojë të Skenderajt dhe ka qenë presidenti i pestë i Republikës së Kosovës, derisa dy herë ishte shef qeverie.