Hakohen më shumë së 25 vetura Tesla

22:19 | 13 Janar 2022

Një studiues sigurie 19-vjeçar pretendon se ka hakuar nga distanca më shumë se 25 makina Tesla Inc. në 13 vende të ndryshme, këtë e ka thënë në një seri postimesh në Twitter se një defekt softuerësh e lejoi atë të aksesonte sistemet e pionierit EV.

David Colombo, një specialist i vetë-përshkruar i teknologjisë së informacionit, postoi të martën në Twitter se defekti i softuerit i lejon atë të zhbllokojë dyert dhe dritaret, të ndezë makinat pa çelësa dhe të çaktivizojë sistemet e tyre të sigurisë, shkruan aljazeera, transmeton arbresh.info

Colombo pohoi gjithashtu se ai mund të shohë nëse një shofer është i pranishëm në makinë, të ndezë sistemet e zërit stereo të automjeteve dhe të ndezë dritat e tyre.

Adoleshenti nuk zbuloi detajet e sakta të cenueshmërisë së softuerit, por tha se nuk ishte brenda softuerit apo infrastrukturës së Tesla-s dhe shtoi se vetëm një numër i vogël i pronarëve të Tesla-s globalisht ishin prekur. Postimi i tij në Twitter shkaktoi një përgjigje të fuqishme, me më shumë se 800 shpërndarje dhe mbi 6000 pëlqime.

“Është kryesisht faji i pronarëve (dhe një palë e tretë)”, tha Colombo në një përgjigje ndaj pyetjeve nga Bloomberg News. “Kjo do të përshkruhet më në detaje në shkrimin tim. Por jam i lumtur që shoh Tesla duke ndërmarrë veprime tani.”

Një përfaqësues i Tesla në Kinë nuk pranoi të komentonte, ndërsa ekipi global i shtypit i prodhuesit të makinave nuk iu përgjigj një emaili që kërkonte koment jashtë orarit të punës në Bregun Perëndimor.

Sipas një raporti në internet, Tesla me bazë në SHBA ka një platformë zbulimi të dobësive ku studiuesit e sigurisë mund të regjistrojnë automjetet e tyre për testim, të cilat Tesla mund t’i miratojë paraprakisht. Kompania paguan deri në 15,000 dollarë për një cenueshmëri kualifikuese.

Colombo më vonë postoi në Twitter se ai ka qenë në kontakt me ekipin e sigurisë së Teslës dhe tha se ata po hetonin çështjen. Ekipi tha se do të kthehen tek ai me përditësime./aljazeera/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara