FSK-ja mund të shkojë në veri me “pëlqimin e Komandantit të KFOR-it”

16:00 | 24 Shtator 2021 | SAHIDE DEDUSHI

Misioni i Aleancës Veriatlantike për ruajtjen e paqes dhe sigurisë, KFOR, nuk përjashton mundësinë e pranisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës në veri të vendit, nëse do të merrte pëlqimin e Komandantit të KFOR-it, të drejtuar nga NATO.

Kjo pasi marrëveshja e vitit 2013 midis Kosovës dhe NATO-së, në bazë të së cilës Forca e Sigurisë e Kosovës nuk duhet të vendoset në veriun e banuar me shumicë serbe të Kosovës pa pëlqimin paraprak të komandantit të KFOR-it, mbetet në fuqi.

Aktualisht Njësia Speciale e Policisë së Kosovës po mbikëqyre veprimet e serbëve lokal që bllokuan pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, pas vendimit të autoriteteve kosovare për reciprocitet me targa për shtetasit e Serbisë.

KFOR-i si pjesë të misionit të saj vazhdon të ketë zhvillimin e FSK-së, dhe duke patur këtë mision, ata janë pyetur nga portali arbresh.info rreth pranisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës në veri.

“Ndër institucionet vendore që merren me sigurinë në Kosovë janë Policia e Kosovës dhe Forca e Sigurisë së Kosovës. Policia e Kosovës operon në të gjithë Kosovën. Njësitë Speciale të Policisë së Kosovës janë pjesë e Policisë së Kosovës. Në përputhje me marrëveshjen e përmendur, Forca e Sigurisë së Kosovës mund të vendoset në Kosovën veriore vetëm me pëlqimin e Komandantit të misionit të KFOR-it të drejtuar nga NATO. Ne presim që institucionet vendore të vazhdojnë të veprojnë në përputhje me atë marrëveshje”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it për arbresh.info.

Kujtojmë që dy pikat kufitare Kosovë-Serbi në veri të Kosovës, po vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuara tash e pesë ditë. Nata e së enjtes ka kaluar pa incidente, ndërsa Policia e Kosovës po vazhdon të qëndrojë në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak.

Portali arbresh.info ka pyetur edhe Zyrën e Kryeministrit, Albin Kurti, dhe Ministrinë e Mbrojtjtes nëse është në diskutim me KFOR-in për të angazhuar edhe FSK-në në veri, por nuk kanë kthyer përgjigje.

Situata e sigurisë në pjesën veriore të Kosovës u përkeqësua edhe para dhjetë viteve në korrik 2011 për shkak të një mosmarrëveshje doganore. Përplasjet pasuan, duke rezultuar në dy goditje të mëdha dhune në korrik dhe shtator, të ndjekur nga një e treta në nëntor, duke bërë që Aleanca dhe partnerët e saj të përshtasin qëndrimin e tyre në terren. Në këtë kontekst, një batalion i Forcave Rezervë Operative të NATO -s u vendos në gusht, me një kontribut trupa prej rreth 600 ushtarësh, në mënyrë që të ndihmonte në forcimin e pranisë frenuese të KFOR -it.

Mes tensioneve dhe përplasjeve të shtuara në Kosovën Veriore, KFOR -i veproi me kujdes, vendosmëri dhe paanësi, me qëllim që t’i garantojë popullsisë një mjedis të qëndrueshëm, liri të lëvizjes dhe siguri.

Ndërkohë, në nivelin politik, NATO vazhdon të mbështesë dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE -së.

Një reduktim i KFOR -it është vonuar me qëllim të sigurimit të aftësisë për të ruajtur një mjedis të mbrojtur dhe të sigurt nëse lindin tensione.

Misioni i KFOR -it është të kontribuojnë në një mjedis të sigurt, mbështesin dhe koordinojnë përpjekjet humanitare ndërkombëtare dhe praninë civile, mbështesin zhvillimin e një Kosove të qëndrueshme, demokratike, shumetnike dhe paqësore, dhe mbështesin zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës./S.DEDUSHI/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara