Emisarët amerikanë dhe evropianë të premten në Kosovë, qeveria zbulon agjendën

18:36 | 19 Janar 2023

Pesë emisarët nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropianë, do të vizitojnë nesër Prishtinën.

Ata nesër do të priten në takim nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Takimi do të nis në ora 10:00, njofton Zyra e Kryeministrit.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák, këshilltarët për polikë të jashtme dhe siguri të Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, z. Jens Plötner dhe z. Emmanuel Bonne, këshilltarin diplomatik të Kryeministrit të Italisë, Francesco Maria Talò dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar”, thuhet në njoftim.

Shpërndaje në rrjete sociale