Google ADS

Çitaku: Më sulmoi një aktiviste dhe më akuzoi se jam vrasëse e Deharit

01:51 | 18 Maj 2017
Trina Galanxhi

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku përmes një postimi në Facebook ka thënë se është sulmuar me vezë nga një aktiviste shqiptare në SHBA, e cila e ka quajtur vrasëse për shkak të rastit Dehari.

Kjo ka ndodhur gjatë një bashkëbisedimi në “Denver Women in International Security”, pjesë e së cilës ishte edhe ambasadori Christopher Hill.

Më poshtë mund ta lexoni postimin e plotë të saj:

Sot kam qenë e ftuar në një bashkëbisedim nga Denver Women in International Security. Bashkë me Ambasadorin Christoper Hill sqaruam para studentëve dhe mysafirëve të shumtë situatën në Kosovë dhe Ballkan, rritjen e influencës Ruse dhe nevojën për rritjen e vëmendjes së SHBA-ve karrshi Kosovës dhe rajonit tonë. 

Bashkëbisedimi ishte shumë dinamik, dhe pati shumë pyetje interesante për rrolin e NATO-s, të drejtën ndërkombëtare, rrolin e gruas në proceset e shtetndërtimit etj. 

Nga fundi i bashkëbisedimit, një aktiviste shqiptare, u ngrit, më akuzoi që jam kriminele, vrasëse ( duke iu referuar vdekjes së Astrit Deharit ), pastaj akuzoi Ambasadorin Hill që po promovon kriminelët. Dhe në fund hodhi vezë në drejtimin tim. 

Vezët nuk e kanë vrarë kurrë askënd. Po fjalët vrasin. 

Sigurisht që ndjehem e lënduar nga ato fjalë të rënda, dhe nga ato shpifje pa krip. 

Është krejt normale të kemi mospajtime, por ato duhet të mbesin në nivelin e debatit, e asnjëhere në sulm e shpifje ndaj tjetrit.

Kaq për sonte. 

Vlora

Shpërndaje në rrjete sociale