Abbott: NATO-s do t’i bashkohen 200 ushtarë të tjerë britanik

13:08 | 4 Tetor 2023

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka qenë për vizitë tek Kampi në Bondsteel, ku ka takuar Ushtarët Britanikë nga Regjimenti Mbretëror i Princeshës së Uellsit të cilët kanë qenë në Kosovë në kuadër të një ushtrimi vjetor.

Përmes një postimi në Facebook, Abbott, ka konfirmuar se në Kosovë do të vijnë 200 ushtarë tjerë britanikë, përcjell Arbresh.info.

Postimi i plotë:

Vizitova Kampin Bondsteel për të takuar Ushtarët Britanikë nga Regjimenti Mbretëror i Princeshës së Uellsit të cilët kanë qenë në Kosovë në kuadër të një ushtrimi vjetor. Ata tani janë nën Komandën e NATO-s dhe do t’i bashkohen 200 ushtarë të tjerë nga angazhimi i Forcës Strategjike Rezervë të Mbretërisë së Bashkuar në ditët në vijim.

Në një kohë të vështirë dhe shqetësuese për shumë njerëz në Kosovë, jam i kënaqur që Britania e Madhe vazhdon të japë një kontribut të fuqishëm në mandatin e KFOR-it për të mbajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë popullin e Kosovës.