Google ADS

New Mexico, 21 persona mbesin të bllokuar për më shumë se 12 orë në teleferikë në natën e Vitit të Ri

15:44 | 2 Janar 2022

Më shumë se 20 njerëz e kaluan natën e Vitit të Ri të bllokuar në një teleferik, të varur mbi një mal 10,000 mijë metra lartësi pasi kushtet e ftohta atmosferike në zonë ngrinë linjën e tramvajit.

Dy makina tramvaji që transportonin gjithsej 21 persona mbetën të bllokuara për 12 orë në Tramway Sandia Peak në Albuquerque, New Mexico, të premten në ditën e Vitit të Ri, transmeton arbresh.info

Punonjësit e Sandia Peak Tram dhe Ten 3, mbetën të bllokuar nga ora 2 e mëngjesit deri të shtunën pasdite, në një restorant në majtë të malit rreth 10,300 metra lartësi mbidetare.

Zyrtarët thanë se 20 persona të cilët ishin në një gondolë u nxorrën nga makina dhe zbritën nga mali deri në orën 13:00.

Megjithatë, një pasagjer i vetëm në një makinë tjetër nuk doli deri në orën 16:00.

Sipas menaxherit të përgjithshëm të tramvajit Sandia Peak, Michael Donovan, lagështia dhe erërat që godasin New Mexico shkaktuan akullin në linjën e tramvajit të premten vonë në mbrëmje.

Menaxheri i tramvajit, Michael Donovan i tha KOAT: “Ai kabllo në fakt ra brenda sistemit dhe nuk ishte i sigurt për t’u përdorur.

“Pra, na u desh të ndërprisnim operacionet për shkak të erërave të forta dhe akullit dhe për fat të keq u bllokuam.”

Drejtori i përgjithshëm i tha KRQE-së se të gjithë të bllokuarit ishin punonjës të Tramvajit dhe restorantit Ten3 në kulm. Fotoja tregonte njerëz të grumbulluar dhe të mbuluar me batanije.

Një nga të bllokuarit, Colleen Elvidge, postoi foto nga brenda makinës së Tramvajit rreth orës 8 të mëngjesit të së shtunës, duke thënë: “Kam ngecur në Tram që nga ora 21:00…shpëtimi do të ndodhë së shpejti.”

Megjithatë, sapo ajo u lirua nga makina, ajo iu përgjigj një shoku në Facebook për të konfirmuar se tani ishte në shtëpi dhe tha: “Phew, natë e çmendur! Ata u kujdesën mirë për ne!”

Makina e Tramvajit u furnizua me ushqim, ujë dhe batanije për ngrohje emergjente ndërkohë që filloi shpëtimi.

Metro Air Support dhe deputetët e Zyrës së Sherifit të Bernalillo ndihmuan zyrtarët e Tramway me misionin e shpëtimit.

Sipas Albuquerque Journal, një helikopter u përdor për të zbritur individët e bllokuar nga teleferiku.

“Ata po zmbrapsen nga kulla në tokë dhe më pas po arrijnë në një vend të sigurt ku një helikopter mund t’i marrë,” raportoi gazeta./thesun/arbresh.info/

Të ngjashme