Vdes në krahët e rojtarit gorilla që u bë e njohur për shkak të një seflie

08:54 | 7 Tetor 2021

Gorrilla e malit që u bë virale në të gjithë botën për shkak të një selfie, ka vdekur në krahët e rojtarit.

Në një skenë prekëse, Ndakasi, 14 vjeç, shfaqet e shtrirë në krahët e mikur dhe kujdestarit të saj, Andre Bauma, i cili gjithashtu u shfaq në foton e famshme, transmeton portal arbresh.info

Imazhi tronditës u nda në Instagram nga Parku Kombëtar Virunga në lindje të Kongos.

“Me trishtim ju njoftojmë për vdekjen e gorilës malore, Ndakasi, e cila ka qenë nën kujdesin e Qendrës Senkëekëe të Parkut për më shumë se një dekadë. Në mbrëmjen e 26 shtatorit, pas një sëmundjeje të zgjatur në të cilën gjendja e saj u përkeqësua me shpejtësi, Ndakasi mori frymën e saj të fundit në krahët e dashur të mikut të saj kujdestar dhe të përjetshëm, Andre Bauma”, thuhet në njoftim.

Fotografia e kujdestarit dhe gorilës në momentet e fundit të jetës së saj ka marrë më shumë se 31 mijë pëlqime.

Të gjithë përdoruesit e mediave sociale kanë shprehur dhembshuri për vdekjen e gorillës, ndërsa kanë falenderuar kujdestarin e saj për ndihmën që i ka dhënë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara