Sierra Leone, pastori gjen një diamant 709 karat

20:54 | 16 Mars 2017

Një pastor i krishterë ka zbuluar një nga diamantët më të mëdhenjë që janë gjetur deri me tani në Kono, rrethinë e Sierra Leone.

Diamante peshon 709 karat dhe është marrë nën kujdesin e bankës qëndrore në Sierra Leone, transmeton portali arbresh.info.

Diamanti i zbuluar nga pastori Emmanuel Momoh është një ndër diamantët më të mëdhenjë që janë gjetur në Sierra Leone që nga viti 1972.

Gjithashtu besohet se ky është një ndër 13 diamantët më të mëdhenjë që janë zbuluar deri me tani./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara