Ngrohja globale po lë pa ushqim arinjtë polarë

08:14 | 8 Prill 2021

Arinjtë polarë gjithnjë e më shumë janë duke kërkuar për vezët e zogjëve të detit, ndërsa ndryshimi i klimës po zvoglon gjithnjë e më shumë vendet e tyre të gjuetisë në Arktik.

Sipas një studimi, ky fenomen nxjerrë në pah luftën që këta grabitqarë duhet t’i përshtaten mjedisit të tyre që po ndryshon me shpejtësi, transmeton portali arbresh.info

Kërcënimi i ndryshimit të klimës ndaj ariut polar është i njohur, i nxitur nga ritmi i jashtëzakonshëm i ndryshimit në Arktik, i cili po ngroh dy herë më shpejt se planeti si një i tërë.

Kjo tashmë po çon në zvogëlimin e akullit të detit, duke shkurtuar kohën që u duhet për të gjuajtur fokat.

Me një domosdoshmëri në rritje për të gjetur ushqim alternativ, arinjtë polarë janë shtyrë më larg në kërkim të ushqimit, duke përfshirë pastrimin në zonat e populluara nga njerëzit.

Studimi, i botuar në revistën Royal Society Open Science, gjurmoi se si arinjtë iu afruan vendit të folezimit për një periudhë prej 11 ditësh, pasi numri i vezëve u zbraz.

“Ne zbuluam se arinjtë e ardhur më vonë gjithnjë e më shumë vizitonin foletë më të zbrazëta dhe nuk udhëtonin në një mënyrë të minimizimit të energjisë, por u bënë më pak zgjedhës në kthetrat që ata konsumuan”, tha autori kryesor i studimit, Patrick Jagielski, mga Instituti Lakes të Greater për Kërkime Mjedisi në Universiteti i Ëindsor.

Studimi ende nuk mund të përcaktojë gjerësisht aftësinë e ariut polar në përballimin e ndryshimit të klimës, por ngriti pyetje në lidhje me vlerën e vezëse si një burim alternativ i ushqimit.

Studiuesit shikuan parashikimet për ngrohjen e klimës dhe të dhënat mbi pjesën në rritje të vitit që arinjtë duhet të mbijetojnë në rezervat e tyre të yndyrës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara