Guinness konfirmon se 71 vjeçari turk akoma ka hundën më të madhe në planet

09:54 | 8 Tetor 2021

71-vjeçari nga Turqia është njeriu me hundën më të madhe në botë.

Rekordet Botërore të Guinness kanë konfirmuar që hunda e 71-vjeçarit Mehmet Özyürek është akoma më e madhja në planet, me madhësi 8.8 centimetra, shkruan The Mirror transmeton arbresh.info

Një turk po feston pasi mbajti vendin e tij si numri një në botë për të pasur hundën më të gjatë në planet.

Mehmet Özyürek u njoh njëmbëdhjetë vjet më parë dhe ai ruan vendin e tij në librat e rekordeve për hundën e tij më të gjatë.

Rekordet Botërore Guinness shkruan se: “#Në këtë ditë në vitin 2010 Mehmet Özyürek nga Turqia u konfirmua zyrtarisht si mbajtësi ynë i rekordit për hundën më të gjatë në botë. Hunda madhështore e Mehmetit mat 8.8 cm (3.46 in) nga fillimi deri në majë.” /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale